Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Rubian

Deceased

Auxiliary Bishop of Roma {Rome}

Titular Bishop of Amasea


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1835BornConstantinople
24 Feb 190064.6AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
24 Feb 190064.6AppointedTitular Bishop of Amasea
18 Mar 190064.7Ordained BishopTitular Bishop of Amasea
16 Apr 191175.7DiedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Paul Rubian:
Archbishop Paul Rubian (born , died ) Auxiliary Bishop of Roma {Rome}

  • a bishop for 11.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 92

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013