Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Román y Linares, O. Praem. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Sevilla {Seville}

Titular Bishop of Dausara


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1770BornValladolid
22 Jul 181646.3AppointedAuxiliary Bishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
22 Jul 181646.3AppointedTitular Bishop of Dausara
16 Feb 181746.9Ordained BishopTitular Bishop of Dausara
6 May 182656.1AppointedAuxiliary Bishop of Sevilla {Seville}, Spain
29 Mar 183565.0DiedAuxiliary Bishop of Sevilla {Seville}, Spain

MicroData Summary for Vicente Román y Linares:
Bishop Vicente Román y Linares O. Praem. (born , died ) Auxiliary Bishop of Sevilla {Seville}

  • a bishop for 18.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 172

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013