Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Timoleone Raimondi, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hong Kong [Xianggang], China

Titular Bishop of Achantus


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1827Born
25 May 185023.0Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
27 Dec 186841.6AppointedPrefect of Hong Kong [Xianggang], China
4 Oct 187447.4AppointedVicar Apostolic of Hong Kong [Xianggang], China
17 Nov 187447.5AppointedTitular Bishop of Achantus
22 Nov 187447.5Ordained BishopTitular Bishop of Achantus
27 Sep 189467.3DiedVicar Apostolic of Hong Kong [Xianggang], China

MicroData Summary for Giovanni Timoleone Raimondi
Bishop Giovanni Timoleone Raimondi P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic of Hong Kong [Xianggang]

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopPropaganda, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 44.3 years
  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 71
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1874, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 28 Mar 2017