Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Picquet

Deceased

Bishop of Baghdad


Events

DateEventTitle
31 Jul 1675AppointedTitular Bishop of Caesaropolis
26 Sep 1677Ordained BishopTitular Bishop of Caesaropolis
26 Apr 1683AppointedBishop of Baghdad, Iraq
26 Aug 1685DiedBishop of Baghdad, Iraq

MicroData Summary for François Picquet:
Bishop François Picquet (died ) Bishop of Baghdad

  • a bishop for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 110, and Page 133
  • ob/c2+: CB, 3 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013