Catholic-Hierarchy DC

Carlo Maria Cardinal Pedicini

Deceased

Bishop of Porto e Santa Rufina

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1769BornBenevento, Italy
26 Mar 181545.4Ordained PriestPriest
10 Mar 182353.4Elevated to Cardinal
10 Mar 182353.4AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via
15 Dec 182859.1AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
5 Jul 183060.7AppointedBishop of Palestrina, Italy
5 Jul 183060.7AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
15 Aug 183060.8Ordained BishopBishop of Palestrina, Italy
4 Feb 183161.3AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
21 Nov 183465.1ResignedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
19 Dec 183465.1AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
14 Dec 184071.1AppointedBishop of Porto e Santa Rufina, Italy
14 Dec 184071.1AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
19 Nov 184374.0DiedBishop of Porto e Santa Rufina, Italy

MicroData Summary for Carlo Maria Pedicini:
Cardinal Carlo Maria Pedicini (born , died ) Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a priest for 28.6 years
  • a bishop for 13.3 years
  • a cardinal for 20.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013