Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paolo Marusci

Deceased

Archbishop of Constantinople (Istanbul) (Armenian)

Note/Previous Titular See: (coad/Abp Baghinanti)


Events

DateEventTitle
14 Aug 1832AppointedCoadjutor Bishop
14 Aug 1832AppointedTitular Bishop of Chalcis in Syria
19 Aug 1832Ordained BishopTitular Bishop of Chalcis in Syria
3 Apr 1838AppointedArchbishop of Constantinople (Istanbul) (Armenian), Turkey
2 Aug 1846DiedArchbishop of Constantinople (Istanbul) (Armenian), Turkey

MicroData Summary for Paolo Marusci:
Archbishop Paolo Marusci (died ) Archbishop of Constantinople (Istanbul)

  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 147, and Page 162

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013