Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alessandro Pappafava

Deceased

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1693BornPadova
27 Jun 172329.5Ordained PriestPriest of Padova {Padua}, Italy
6 Apr 176167.3AppointedTitular Bishop of Famagusta
31 May 176167.4Ordained BishopTitular Bishop of Famagusta
18 Feb 177076.1DiedTitular Bishop of Famagusta

MicroData Summary for Alessandro Pappafava:
Bishop Alessandro Pappafava (born , died ) Titular Bishop of Famagusta

  • a priest for 46.6 years
  • a bishop for 8.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 206, Number 17,019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 214, Number 17,693

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013