Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Aleranus Pallavicino

Deceased

Titular Archbishop of Perge


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1803BornGenova
7 Jul 184844.7AppointedTitular Archbishop of Perge
10 Dec 184845.1Ordained BishopTitular Archbishop of Perge
12 Oct 186764.0DiedTitular Archbishop of Perge

MicroData Summary for Aleranus Pallavicino:
Archbishop Aleranus Pallavicino (born , died ) Titular Archbishop of Perge

  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 447

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013