Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Palazzini

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation for the Causes of Saints

Cardinal-Priest of San Girolamo della CaritÓ


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1912BornPiobicco, Italy
6 Dec 193422.5Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
18 Dec 195846.6AppointedSecretary of the Congregation of the Council
28 Aug 196250.3AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Cappadocia
21 Sep 196250.3Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Cappadocia
13 Jun 196957.1AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
5 Mar 197360.8Elevated to Cardinal
5 Mar 197360.8AppointedCardinal-Deacon of San Pier Damiani ai Monti di San Paolo
12 Dec 197462.6AppointedCardinal-Deacon of San Girolamo della CaritÓ
27 Jun 198068.1AppointedPrefect of the Congregation for the Causes of Saints
2 Feb 198370.7AppointedCardinal-Priest of San Girolamo della CaritÓ
1 Jul 198876.1RetiredPrefect of the Congregation for the Causes of Saints
11 Oct 200088.4DiedPrefect Emeritus of the Congregation for the Causes of Saints

MicroData Summary for Pietro Palazzini:
Cardinal Pietro Palazzini (born , died ) Prefect Emeritus of Causes of Saints

  • a priest for 65.8 years
  • a bishop for 38.1 years
  • a cardinal for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1962, Number 150
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 161, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013