Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Antonio Cardinal Morigia, B. †

Deceased

Bishop of Pavia

Cardinal-Priest of Santa Cecilia


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1633BornMilan
1 Sep 168148.5AppointedBishop of San Miniato, Italy
14 Sep 168148.6Ordained BishopBishop of San Miniato, Italy
15 Feb 168350.0AppointedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
12 Dec 169562.8Elevated to CardinalIn Pectore
19 Dec 169865.8Elevated to Cardinal
11 Apr 169966.1InstalledCardinal-Priest of Santa Cecilia
20 Apr 169966.2AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
23 Oct 169966.7ResignedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
170167.9ResignedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
24 Jan 170167.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Pavia, Italy
8 Oct 170875.6DiedBishop of Pavia, Italy

MicroData Summary for Giacomo Antonio Morigia:
Cardinal Giacomo Antonio Morigia B. (born , died ) Bishop of Pavia

  • a bishop for 27.1 years
  • a cardinal for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Dec 1695
  • c34: CB, 13 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013