Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Andrea Monreale

Deceased

Archbishop of Reggio Calabria


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1653BornBrundusin
15 Apr 168531.5Ordained PriestPriest
4 Jul 169541.7AppointedArchbishop of Lanciano, Italy
10 Jul 169541.8Ordained BishopArchbishop of Lanciano, Italy
29 Mar 169642.5AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
Jul 172672.7DiedArchbishop of Reggio Calabria, Italy

MicroData Summary for Giovanni Andrea Monreale:
Archbishop Giovanni Andrea Monreale (born ) Archbishop of Reggio Calabria

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 17 Oct 2013