Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rogatien-Joseph Martin, SS.CC. †

Deceased

Vicar Apostolic of Marquesas Islands {Isole Marchesi}, French Polynesia

Titular Bishop of Verinopolis


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1849BornGeneston, France
15 Oct 187829.6ProfessedMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
11 Apr 189041.1AppointedApostolic Administrator of Marquesas Islands {Isole Marchesi}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
3 Jun 189243.2AppointedTitular Bishop of Verinopolis
3 Jun 189243.2AppointedVicar Apostolic of Marquesas Islands {Isole Marchesi}, French Polynesia, Pacific (Oceania)
1 Jan 189343.8Ordained BishopTitular Bishop of Verinopolis
27 May 191263.2DiedVicar Apostolic of Marquesas Islands {Isole Marchesi}, French Polynesia, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Rogatien-Joseph Martin:
Bishop Rogatien-Joseph Martin SS.CC. (born , died ) Vicar Apostolic of Marquesas Islands {Isole Marchesi}

  • a bishop for 19.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 587

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013