Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre François Lehaen, S.D.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of Sakania


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1908BornNeerpelt, Belgium
30 Jul 193325.5Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
12 Feb 195951.1AppointedVicar Apostolic of Sakania, Congo (Dem. Rep.)
12 Feb 195951.1AppointedTitular Bishop of Hyllarima
31 May 195951.4Ordained BishopTitular Bishop of Hyllarima
10 Nov 195951.8AppointedBishop of Sakania, Congo (Dem. Rep.)
15 Jun 197365.4ResignedBishop of Sakania, Congo (Dem. Rep.)
26 Apr 199385.3DiedBishop Emeritus of Sakania, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Pierre François Lehaen:
Bishop Pierre François Lehaen S.D.B. (born , died ) Bishop Emeritus of Sakania

  • a priest for 59.7 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 137
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013