Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges-Jean-Damascène Lachavanne, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of Port Victoria o Seychelles


Events

DateAgeEventTitle
28 Nov 1849BornVovray-en-Bornes, France
8 Mar 187323.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
13 Apr 191666.4AppointedBishop of Port Victoria o Seychelles
5 Nov 191666.9Ordained BishopBishop of Port Victoria o Seychelles
24 Jul 192070.7DiedBishop of Port Victoria o Seychelles

MicroData Summary for Georges-Jean-Damascène Lachavanne:
Bishop Georges-Jean-Damascène Lachavanne O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of Port Victoria o Seychelles

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013