Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adam Kościa

Deceased

Auxiliary Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź)

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
Feb 1731BornWierzchovicen
19 Jun 178049.4AppointedAuxiliary Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania
19 Jun 178049.4AppointedTitular Bishop of Dioclea
10 Sep 178049.6Ordained BishopTitular Bishop of Dioclea
16 Oct 179160.7DiedAuxiliary Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania

MicroData Summary for Adam Kościa:
Bishop Adam Kościa (died ) Auxiliary Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź)

  • a bishop for 11.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 195, Number 15,902

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013