Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicolas Kinsch, S.C.I. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Kisangani


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1904BornEsch-sur-Alzette, Luxembourg
12 Jul 193126.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Priests of the Sacred Heart
7 May 195853.5AppointedVicar Apostolic of Stanley-ville, Congo (Dem. Rep.)
7 May 195853.5AppointedTitular Bishop of Mastaura in Asia
11 Oct 195853.9Ordained BishopTitular Bishop of Mastaura in Asia
10 Nov 195955.0AppointedArchbishop of Stanley-ville, Congo (Dem. Rep.)
26 Sep 196762.9ResignedArchbishop of Kisangani, Congo (Dem. Rep.)
26 Sep 196762.9AppointedTitular Archbishop of Zucchabar
15 Apr 197166.5ResignedTitular Archbishop of Zucchabar
23 Mar 197368.4DiedArchbishop Emeritus of Kisangani, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Nicolas Kinsch:
Archbishop Nicolas Kinsch S.C.I. (born , died ) Archbishop Emeritus of Kisangani

  • a priest for 41.7 years
  • a bishop for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013