Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Vincent King, O.P. †

Deceased

Coadjutor Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago

Titular Archbishop of Iuliopolis


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1837BornBecca
11 Sep 188548.4AppointedCoadjutor Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles
11 Sep 188548.4AppointedTitular Archbishop of Iuliopolis
6 Dec 188548.6Ordained BishopTitular Archbishop of Iuliopolis
25 Feb 188648.9DiedCoadjutor Archbishop of Port of Spain, Trinidad and Tobago, Antilles

MicroData Summary for George Vincent King:
Archbishop George Vincent King O.P. (born , died ) Coadjutor Archbishop of Port of Spain

  • a bishop for .2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 326, and Page 466

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013