Catholic-Hierarchy DC

André-Damien-Ferdinand Cardinal Jullien

Deceased

Dean Emeritus of the Roman Rota

Cardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1882BornPelussin
1 Oct 190522.9Ordained PriestPriest of Paris, France
30 Oct 194462.0AppointedDean of the Roman Rota
15 Dec 195876.1Elevated to Cardinal
15 Dec 195876.1ResignedDean of the Roman Rota
15 Dec 195876.1AppointedCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
5 Apr 196279.4AppointedTitular Bishop of Corone
19 Apr 196279.5Ordained BishopTitular Bishop of Corone
19 Apr 196279.5ResignedTitular Bishop of Corone
11 Jan 196481.2DiedDean Emeritus of the Roman Rota

MicroData Summary for André-Damien-Ferdinand Jullien:
Cardinal André-Damien-Ferdinand Jullien (born , died ) Dean Emeritus of Roman Rota

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 1.7 years
  • a cardinal for 5.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013