Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Maria Icheri di Malabaila

Deceased

Bishop of Casale Monferrato


Events

DateAgeEventTitle
29 Mar 1784BornBraida
11 Jun 180824.2Ordained PriestPriest
3 Apr 183046.0SelectedBishop of Casale Monferrato, Italy
5 Jul 183046.2ConfirmedBishop of Casale Monferrato, Italy
18 Jul 183046.3Ordained BishopBishop of Casale Monferrato, Italy
Jul 1846³62.2DiedBishop of Casale Monferrato, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Maria Icheri di Malabaila
Bishop Francesco Maria Icheri di Malabaila (born , died Jul 1846) Bishop of Casale Monferrato

  • a priest for 38.0 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 137
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1830, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 19 Jul 2016