Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges F. Garmou

Deceased

Archbishop of Mossul (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1921BornTelfek
8 Dec 194524.0Ordained PriestPriest of Mossul (Chaldean), Iraq
23 Apr 198058.4AppointedArchbishop of Mossul (Chaldean), Iraq
14 Sep 198058.8Ordained BishopArchbishop of Mossul (Chaldean), Iraq
9 Sep 199977.8DiedArchbishop of Mossul (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Georges F. Garmou:
Archbishop Georges F. Garmou (born , died ) Archbishop of Mossul

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,401
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 May 2014