Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Joseph Gallagher

Deceased

Bishop Emeritus of Lafayette in Indiana


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1912BornCleveland, OH
25 Mar 193926.3Ordained PriestPriest of Cleveland, Ohio, USA
21 Jun 196552.6AppointedBishop of Lafayette in Indiana, USA
11 Aug 196552.7Ordained BishopBishop of Lafayette in Indiana, USA
26 Oct 198269.9ResignedBishop of Lafayette in Indiana, USA
7 Mar 199178.3DiedBishop Emeritus of Lafayette in Indiana, USA

MicroData Summary for Raymond Joseph Gallagher:
Bishop Raymond Joseph Gallagher (born , died ) Bishop Emeritus of Lafayette in Indiana

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013