Catholic-Hierarchy DC

Giulio Cardinal Gabrielli

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1748Born
23 Mar 180051.6Ordained PriestPriest
23 Feb 180152.5Elevated to Cardinal
23 Feb 180152.5AppointedCardinal-Priest of San Tommaso in Parione
11 Jan 180859.4AppointedBishop of Senigallia, Italy
14 Feb 180859.5Ordained BishopBishop of Senigallia, Italy
26 Mar 180859.6AppointedSecretary of State
16 Jun 180859.9ResignedSecretary of State
26 Jul 181466.0AppointedPrefect of the Congregation of the Council
5 Feb 181667.5ResignedBishop of Senigallia, Italy
17 Dec 181971.4AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
9 May 182071.8ResignedPrefect of the Congregation of the Council
26 Sep 182274.1DiedPrefect Emeritus of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Giulio Gabrielli
Giulio Cardinal Gabrielli (born , died ) Prefect Emeritus of Council

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceAlbano, Suburbicarian See of Albano, Italy

  • a priest for 22.5 years
  • a bishop for 14.6 years
  • a cardinal for 21.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1808, Number 7
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 342
  • xsta: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast