Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Firrao

Deceased

Secretary of the Congregation of Bishops and Regulars

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio


Events

DateAgeEventTitle
20 Jul 1736BornFagnano, Italy
25 Feb 178245.6AppointedTitular Archbishop of Petra in Palaestina
16 Mar 178245.7Ordained PriestPriest
31 Mar 178245.7Ordained BishopTitular Archbishop of Petra in Palaestina
8 Apr 178245.7AppointedApostolic Nuncio to Italy
180164.4AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
23 Feb 180164.6Elevated to Cardinal
20 Jul 180165.0InstalledCardinal-Priest of Sant’Eusebio
24 Jan 183093.5DiedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars

MicroData Summary for Giuseppe Firrao:
Cardinal Giuseppe Firrao (born , died ) Secretary of Bishops and Regulars

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 47.8 years
  • a cardinal for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Feb 1801

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013