Catholic-Hierarchy DC

Bishop István Fiedler

Deceased

Bishop Emeritus of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}

Titular Bishop of Mulia


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1871BornNagybecskerek
8 Sep 189422.9Ordained PriestPriest
16 Oct 193059.0AppointedBishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}, Romania
8 Dec 193059.1Ordained BishopBishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}, Romania
15 Dec 193968.1ResignedBishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}, Romania
15 Dec 193968.1AppointedTitular Bishop of Mulia
25 Oct 195786.0DiedBishop Emeritus of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}, Romania

MicroData Summary for István Fiedler:
Bishop István Fiedler (born , died ) Bishop Emeritus of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad} and Satu Mare {Szatmár}

  • a priest for 63.1 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Number 11,899
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015