Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aniceto Ferrante, C.O. †

Deceased

Bishop Emeritus of Gallipoli

Titular Bishop of Callinicum


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1823¹BornAtina
28 Aug 184016.9ProfessedMember of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
29 May 184723.7Ordained PriestPriest of Confederation of Oratorians of St. Philip Neri
21 Mar 187349.5AppointedBishop of Gallipoli, Italy
23 Mar 187349.5Ordained BishopBishop of Gallipoli, Italy
187854.3ResignedBishop of Gallipoli, Italy
12 May 187955.6AppointedTitular Bishop of Callinicum
19 Jan 188359.3DiedBishop Emeritus of Gallipoli, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Aniceto Ferrante:
Bishop Aniceto Ferrante C.O. (born , died ) Bishop Emeritus of Gallipoli

  • a priest for 35.6 years
  • a bishop for 9.8 years

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 188, Number 15,310
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 173, and Page 281

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013