Catholic-Hierarchy DC

Bishop François de Nettancourt d’Haussonville de Vaubecourt

Deceased

Bishop Emeritus of Montauban


Events

DateAgeEventTitle
1656BornCathalaunen
168731.0Ordained PriestPriest
16 Aug 170347.6SelectedBishop of Montauban, France
11 Feb 170448.1ConfirmedBishop of Montauban, France
30 Mar 170448.2Ordained BishopBishop of Montauban, France
14 Nov 172973.9ResignedBishop of Montauban, France
17 Apr 173680.3DiedBishop Emeritus of Montauban, France

MicroData Summary for François de Nettancourt d’Haussonville de Vaubecourt:
Bishop François de Nettancourt d’Haussonville de Vaubecourt (died ) Bishop Emeritus of Montauban

  • a priest for 49.3 years
  • a bishop for 32.0 years

Source(s):
  • b: Les Évèques et les Archevèques de France
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013