Catholic-Hierarchy DC

Alberto Cardinal di Jorio

Deceased

Pro-President Emeritus of the Pontifical Commission for Vatican City State

Cardinal-Priest of Santa Pudenziana


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1884BornRoma
18 Apr 190823.8Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
15 Dec 195874.4Elevated to Cardinal
15 Dec 195874.4AppointedCardinal-Deacon of Santa Pudenziana
14 Aug 196177.1AppointedPro-President of the Pontifical Commission for Vatican City State
5 Apr 196277.7AppointedTitular Archbishop of Castra Nova
19 Apr 196277.8Ordained BishopTitular Archbishop of Castra Nova
19 Apr 196277.8ResignedTitular Archbishop of Castra Nova
26 Jun 196782.9AppointedCardinal-Priest of Santa Pudenziana
4 Nov 196884.3RetiredPro-President of the Pontifical Commission for Vatican City State
5 Sep 197995.1DiedPro-President Emeritus of the Pontifical Commission for Vatican City State

MicroData Summary for Alberto di Jorio:
Cardinal Alberto di Jorio (born , died ) Pro-President Emeritus of Vatican City State

  • a priest for 71.4 years
  • a bishop for 17.4 years
  • a cardinal for 20.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1962, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013