Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Emmanuel Descuffi, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Izmir (Smirne)

Titular Archbishop of AntinoŽ


Events

DateAgeEventTitle
9 Jul 1884BornIstanbul
25 Jul 190723.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
3 Dec 193753.4AppointedBishop of Izmir (Smirne), Turkey
20 Feb 193853.6Ordained BishopBishop of Izmir (Smirne), Turkey
4 Nov 196581.3RetiredBishop of Izmir (Smirne), Turkey
4 Nov 196581.3AppointedTitular Archbishop of AntinoŽ
9 Jan 197287.5DiedBishop Emeritus of Izmir (Smirne), Turkey

MicroData Summary for Joseph Emmanuel Descuffi:
Archbishop Joseph Emmanuel Descuffi C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Izmir (Smirne)

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1938, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013