Catholic-Hierarchy DC

Marcello Cardinal d’Aste

Deceased

Apostolic Nuncio to Germany

Cardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti

Archbishop (Personal Title) of Ancona e Numana


Events

DateAgeEventTitle
21 Jul 1657BornAversa
10 Dec 169134.3AppointedTitular Archbishop of Athenae
13 Jan 169234.4Ordained BishopTitular Archbishop of Athenae
23 Feb 169234.5AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
May 1695³37.7ResignedApostolic Nuncio to Switzerland
3 Sep 169538.1AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
30 Jun 169840.9ResignedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
14 Nov 169942.3Elevated to Cardinal
3 Feb 170042.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Ancona e Numana, Italy
30 Mar 170042.6InstalledCardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti
11 Jun 170951.8DiedBishop of Ancona e Numana, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Marcello d’Aste (VIAF: 89065501)
Marcello Cardinal d’Aste (born , died ) Apostolic Nuncio of Germany

  • a bishop for 17.4 years
  • a cardinal for 9.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe der Deutschsprachigen Länder
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 14 Nov 1699
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1692, Number 2
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 232

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 1 Nov 2016