Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Rodoero

Deceased

Bishop of Acerra


Events

DateAgeEventTitle
18 Oct 1643³BornS. Martin Montes Corbini
1 Jul 169753.7AppointedBishop of Acerra, Italy
7 Jul 169753.7Ordained BishopBishop of Acerra, Italy
Oct 1699³55.9DiedBishop of Acerra, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Rodoero:
Bishop Giuseppe Rodoero (born , died Oct 1699) Bishop of Acerra

  • a bishop for 2.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 67
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1697, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 2 May 2015