Catholic-Hierarchy DC

Gabriel Acacius Cardinal Coussa, B.A. †

Deceased

Secretary of the Congregation for the Oriental Churches

Cardinal-Priest of Sant’Atanasio


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1897BornAleppo, Syria
21 Nov 191417.3ProfessedMember of Ordre Basilien AlÚpin (Melkite Greek)
6 Jul 191820.9Solemn ProfessedMember of Ordre Basilien AlÚpin (Melkite Greek)
25 Dec 192023.4Ordained PriestPriest of Ordre Basilien AlÚpin (Melkite Greek)
3 Mar 194648.6AppointedSecretary of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
26 Feb 196163.6AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Syria dei Greco-Melkiti
16 Apr 196163.7Ordained BishopTitular Archbishop of Hierapolis in Syria dei Greco-Melkiti
4 Aug 196164.0AppointedPro-Secretary of the Congregation for the Oriental Churches
19 Mar 196264.6Elevated to Cardinal
22 Mar 196264.6AppointedCardinal-Priest of Sant’Atanasio
24 Mar 196264.6AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
29 Jul 196265.0DiedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches

MicroData Summary for Gabriel Acacius Coussa:
Cardinal Gabriel Acacius Coussa B.A. (born , died ) Secretary of Oriental Churches

  • a priest for 41.6 years
  • a bishop for 1.3 years
  • a cardinal for .4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013