Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Cocolin

Deceased

Archbishop of Gorizia e Gradisca, Italy


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1920Born
3 Jun 194423.8Ordained PriestPriest of Gorizia e Gradisca, Italy
26 Jun 196746.8AppointedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
3 Sep 196747.0Ordained BishopArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
24 Sep 196747.1InstalledArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy
28 Jun 197554.9AppointedApostolic Administrator of Trieste e Capodistria (Trst i Koper), Italy
17 Oct 197757.2CeasedApostolic Administrator of Trieste e Capodistria (Trst i Koper), Italy
11 Jan 198261.4DiedArchbishop of Gorizia e Gradisca, Italy

MicroData Summary for Pietro Cocolin
Archbishop Pietro Cocolin (born , died ) Archbishop of Gorizia e Gradisca

EventPlace
Birth PlaceSaciletto, Archdiocese of Gorizia e Gradisca
Ordained PriestGorizia, Archdiocese of Gorizia e Gradisca
Ordained BishopSanta Maria Assunta ad Aquileia, Basilica, Gorizia, Archdiocese of Gorizia e Gradisca
Death PlaceGorizia, Archdiocese of Gorizia e Gradisca
Buried Place (Original)Santi Ilario e Taziano, Cathedral, Gorizia, Archdiocese of Gorizia e Gradisca

  • a priest for 37.6 years
  • a bishop for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • i/loc: AM, 10 Feb 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 11 Feb 2019

Quantcast