Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giacomo Cannonero

Deceased

Bishop of Asti


Events

DateAgeEventTitle
31 Jan 1902BornOvada
13 Jul 192422.5Ordained PriestPriest
16 Mar 195048.1AppointedCoadjutor Bishop of Asti, Italy
16 Mar 195048.1AppointedTitular Bishop of Messene
29 Jun 195048.4Ordained BishopTitular Bishop of Messene
11 Nov 195250.8AppointedBishop of Asti, Italy
1 Aug 197775.5DiedBishop of Asti, Italy

MicroData Summary for Giacomo Cannonero:
Bishop Giacomo Cannonero (born , died ) Bishop of Asti

  • a priest for 53.1 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 175, Additions/Corrections (front)
  • op/ab: CB, 15 Jul 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013