Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Barbero

Deceased

Bishop of Vigevano


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1905BornFoglizzo Canavese
8 Jul 192823.0Ordained PriestPriest
26 Jul 195247.1AppointedBishop of Vigevano, Italy
7 Oct 195247.3Ordained BishopBishop of Vigevano, Italy
1 Apr 197165.8DiedBishop of Vigevano, Italy

MicroData Summary for Luigi Barbero:
Bishop Luigi Barbero (born , died ) Bishop of Vigevano

  • a priest for 42.7 years
  • a bishop for 18.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 90

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013