Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Bagnasco

Deceased

Auxiliary Bishop of Palermo

Titular Bishop of Verinopolis


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1791BornPalermo
24 Sep 181422.9Ordained PriestPriest
23 Jun 182836.6AppointedAuxiliary Bishop of Palermo, Italy
23 Jun 182836.6AppointedTitular Bishop of Verinopolis
1837¹45.2DiedAuxiliary Bishop of Palermo, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Battista Bagnasco:
Bishop Giovanni Battista Bagnasco (born ) Auxiliary Bishop of Palermo

  • a priest for 22.3 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 393

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013