Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques-Thomas Astesan, O.P. †

Deceased

Archbishop of Oristano


Events

DateAgeEventTitle
11 Jul 1724³BornChambéry
21 Sep 174824.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
16 May 176439.8SelectedBishop of Nice, France
9 Jul 176440.0ConfirmedBishop of Nice, France
15 Jul 176440.0Ordained BishopBishop of Nice, France
25 Mar 177853.7SelectedArchbishop of Oristano, Italy
1 Jun 177853.9ConfirmedArchbishop of Oristano, Italy
11 Jan 178358.5DiedArchbishop of Oristano, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Jacques-Thomas Astesan:
Archbishop Jacques-Thomas Astesan O.P. (born , died ) Archbishop of Oristano

  • a priest for 34.3 years
  • a bishop for 18.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 96, and Page 309
  • c34: CB, 13 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 14 Dec 2013