Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Kerril Amherst

Deceased

Bishop Emeritus of Northampton, England

Titular Bishop of Sozusa in Palaestina


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1819BornLondon
6 Jun 184627.2Ordained PriestPriest
14 May 185839.1AppointedBishop of Northampton, England, Great Britain
4 Jul 185839.3Ordained BishopBishop of Northampton, England, Great Britain
16 Oct 187960.6ResignedBishop of Northampton, England, Great Britain
27 Jul 188061.3AppointedTitular Bishop of Sozusa in Palaestina
21 Aug 188364.4DiedBishop Emeritus of Northampton, England, Great Britain

MicroData Summary for Francis Kerril Amherst:
Bishop Francis Kerril Amherst (born , died ) Bishop Emeritus of Northampton

  • a priest for 37.2 years
  • a bishop for 25.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Additions/Corrections (front)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 417, and Page 525
  • c1: Arundel to Zabi, Page 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 13 Nov 2014