Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rabban Al-Qas

Bishop of Amadiyah and Zaku (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1949 BornKomane
197323.5Ordained PriestPriest of Amadiyah (Chaldean), Iraq
6 Dec 200152.4AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
1 Feb 200252.6Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
11 Jul 201364.0AppointedBishop of Amadiyah and Zaku (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Rabban Al-Qas:
Bishop Rabban Al-Qas (born ) Bishop of Amadiyah and Zaku

Please contact the Bishop through the Diocese of Amadiyah and Zaku (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Number 14,125
  • ab: CB, 28 Aug 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014