Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pio Vittorio Vigo

Deceased

Bishop Emeritus of Acireale, Italy


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1935Born
20 Sep 195822.8Ordained PriestPriest
13 Jan 198145.1AppointedAuxiliary Bishop of Catania, Italy
13 Jan 198145.1AppointedTitular Bishop of Astigi
14 Feb 198145.2Ordained BishopTitular Bishop of Astigi
28 Apr 198448.4AppointedApostolic Administrator of Nicosia, Italy
7 Mar 198549.3AppointedBishop of Nicosia, Italy
24 May 199761.5AppointedArchbishop of Monreale, Italy
15 Oct 200266.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Acireale, Italy
30 Nov 200267.0InstalledBishop of Acireale, Italy
26 Jul 201175.7RetiredBishop of Acireale, Italy
30 Apr 202185.4DiedBishop Emeritus of Acireale, Italy

MicroData Summary for Pio Vittorio Vigo
Archbishop Pio Vittorio Vigo (born , died ) Bishop Emeritus of Acireale

EventPlace
Birth PlaceAcireale, Diocese of Acireale
Ordained BishopAnnonciation, Cathedral, Acireale, Diocese of Acireale
Death PlaceVerona, Diocese of Verona

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 40.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 26 Jul 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 67, Number 5,286
  • d: CB, 30 Apr 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 30 Apr 2021

Quantcast