Catholic-Hierarchy DC

Syrian Arab Republic

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
7 May 201663.8Ordained BishopThéophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian)
19 Nov 201670.8AppointedMario ZenariCardinal-Deacon of Santa Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta CavalleggeriCardinal, Apostolic Nuncio to Syria
70.8Elevated to CardinalMario ZenariCardinal, Apostolic Nuncio to Syria
17 Dec 201683.5DiedEdmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
25 Mar 201771.2InstalledMario ZenariCardinal-Deacon of Santa Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta CavalleggeriCardinal, Apostolic Nuncio to Syria
6 May 201777.3DiedYoussef Anis Abi-Aad, Ist. del Prado †Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)
74.1AppointedJean-Clément JeanbartAdministrator of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)
83.3RetiredGrégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)Patriarch Emeritus
83.3RetiredGrégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Bishop of Damas (Melkite Greek)Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
21 Jun 201771.0ElectedYoussef (Joseph) Absi, S.M.S.P.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
37.9AppointedRami Flaviano Al-KabalanApostolic Visitor (Visitator)
22 Jun 201771.0ConfirmedYoussef (Joseph) Absi, S.M.S.P.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
3 Jul 201771.0InstalledYoussef (Joseph) Absi, S.M.S.P.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
74.3CeasedJean-Clément JeanbartAdministrator of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)
5 Feb 201876.6ResignedJoseph Jules ZereyProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), PalestineProtosyncellus Emeritus
9 Feb 201872.1AppointedNicolas Antiba, B.A.Patriarchal Vicar of Damas (Melkite Greek)
3 Mar 201872.1InstalledNicolas Antiba, B.A.Patriarchal Vicar of Damas (Melkite Greek)
23 Jun 201877.1RetiredJean Teyrouz, I.C.P.B.Bishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), FranceBishop Emeritus
68.0AppointedElie (Yéghia) Yéghiayan, I.C.P.B.Bishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France
49.0AppointedNersès (Joseph) ZabbaraApostolic Administrator of Baghdad (Armenian), Iraq
12 Aug 201868.2Ordained BishopElie (Yéghia) Yéghiayan, I.C.P.B.Bishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France
22 Dec 201848.2ConfirmedElias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
8 Jan 201992.3DiedArmando Bortolaso, S.D.B. †Vicar Apostolic Emeritus of Alep [Beroea, Halab]
1 Feb 201948.3Ordained BishopElias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
15 Feb 201948.3InstalledElias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
10 May 201965.8ResignedKricor-Okosdinos (Augustin) CoussaPatriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), PalestineBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
49.9AppointedNersès (Joseph) ZabbaraPatriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), PalestineApostolic Administrator of Baghdad (Armenian), Iraq
12 May 201998.9DiedNasrallah Boutros SfeirCardinal, Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
17 Jun 201949.3AppointedGeorge Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
22 Jun 201962.9AppointedYouhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian)
72.8AppointedDenys Antoine ChahdaPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian)Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)
77.8RetiredJacques Behnan HindoArchbishop of Hassaké-Nisibi (Syrian)Archbishop Emeritus
78.2RetiredGregorios Elias TabéArchbishop of Damas (Syrian)Archbishop Emeritus
27 Jul 201963.0InstalledYouhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian)
25 Aug 201949.5Ordained BishopGeorge Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
22 Sep 201949.6InstalledGeorge Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
17 Oct 201973.1ResignedDenys Antoine ChahdaPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian)Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)
31 Oct 2019AppointedJoseph ChamilPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian)
28 Mar 202040.6AppointedRami Flaviano Al-KabalanTitular Bishop of Arethusa dei SiriApostolic Visitor (Visitator)
13 Jun 202067.9DiedThéophile Philippe BarakatArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.4, 28 Mar 2020; Data: 20 Jun 2020

Quantcast