Catholic-Hierarchy DC

Sudan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Jun 1947 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
15 Jun 1956 Bishop Antonio Menegazzo, M.C.C.I.Apostolic Administrator Emeritus of El Obeid
5 May 1963 Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M.Official of the Secretariat of State, Roman Curia
21 Jul 1963 Bishop Vincent Mojwok NyikerBishop Emeritus of Malakal, South Sudan
21 Jul 1963 Gabriel Cardinal Zubeir WakoArchbishop of Khartoum
28 Jun 1964 Bishop Macram Max Gassis, M.C.C.I.Bishop Emeritus of El Obeid
10 Oct 1965 Archbishop Erwin Josef EnderApostolic Nuncio Emeritus to Germany
12 Apr 1970 Archbishop Paulino Lukudu Loro, F.S.C.J.Archbishop of Juba, South Sudan
13 Jun 1976 Bishop Clément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian), Egypt
29 May 1977 Bishop Daniel Marco Kur AdwokAuxiliary Bishop of Khartoum
24 Jun 1979 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran
20 Sep 1981 Dominique François Joseph Cardinal MambertiPrefect of the Apostolic Signatura, Roman Curia
13 Jun 1987 Archbishop Hubertus Matheus Maria van MegenApostolic Nuncio to Sudan
10 May 1992 Archbishop Michael Didi Adgum MangoriaCoadjutor Archbishop of Khartoum

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.1.1, 27 Jul 2015; Data: 15 Aug 2015