Catholic-Hierarchy DC

Sudan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
24 Oct 1971 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
6 Apr 1975 Bishop Joseph Abangite GasiBishop Emeritus of Tombura-Yambio, South Sudan
6 Apr 1975 Gabriel Cardinal Zubeir WakoArchbishop of Khartoum
27 May 1979 Archbishop Paulino Lukudu Loro, F.S.C.J.Archbishop of Juba, South Sudan
27 May 1979 Bishop Vincent Mojwok NyikerBishop Emeritus of Malakal, South Sudan
15 May 1988 Bishop Macram Max Gassis, M.C.C.I.Bishop Emeritus of El Obeid
5 Apr 1990 Archbishop Erwin Josef EnderApostolic Nuncio Emeritus to Germany
19 Feb 1993 Bishop Daniel Marco Kur AdwokAuxiliary Bishop of Khartoum
3 Mar 1996 Bishop Antonio Menegazzo, M.C.C.I.Apostolic Administrator Emeritus of El Obeid
19 Mar 1996 Bishop Clément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian), Egypt
6 Jan 1998 Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M.Official of the Secretariat of State, Roman Curia
3 Jul 2002 Archbishop Dominique François Joseph MambertiSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State, Roman Curia
18 Mar 2007 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran
15 Aug 2010 Bishop Michael Didi Adgum MangoriaBishop of El Obeid
17 May 2014 Archbishop Hubertus Matheus Maria van MegenApostolic Nuncio to Sudan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 29 Mar 2014