Catholic-Hierarchy DC

Namibia

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
16 May 1931 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
29 Mar 1938 Manuel Cardinal Monteiro de CastroMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
18 Jan 1940 Bishop Philipp P÷llitzer, O.M.I.Bishop of Keetmanshoop
27 Aug 1943 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio to Malta
8 Jul 1948 Bishop Joseph Shipandeni Shikongo, O.M.I.Vicar Apostolic of Rundu
30 May 1950 Archbishop James Patrick GreenApostolic Nuncio to Peru
7 Apr 1959 Archbishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I.Archbishop of Windhoek

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.9, 4 May 2015; Data: 22 May 2015