Catholic-Hierarchy DC

France

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
22 Sep 1915 Archbishop Bernardino Piñera CarvalloArchbishop Emeritus of La Serena, Chile
17 Nov 1915 Bishop Albert-Georges-Yves MalboisBishop Emeritus of Evry-Corbeil-Essonnes
16 Nov 1919 Bishop Georges-Hilaire Dupont, O.M.I.Bishop Emeritus of Pala, Chad
31 Dec 1920 Archbishop Jean-Berchmans-Marcel-Yves-Marie-Bernard Chabbert, O.F.M.Bishop Emeritus of Perpignan-Elne
25 Sep 1922 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
23 Jul 1923 Albert Cardinal Vanhoye, S.J.Cardinal-Deacon of Santa Maria della Mercede e Sant’Adriano a Villa Albani
9 Dec 1923 Bishop Jean Pierre Marie OrchamptBishop Emeritus of Angers
10 Jan 1924 Archbishop Pierre Marie Léon Augustin PlateauArchbishop Emeritus of Bourges
13 Jan 1924 Bishop Léon-Raymond SoulierBishop Emeritus of Limoges
19 May 1924 Bishop Yves-Marie-Henri BescondAuxiliary Bishop Emeritus of Meaux
12 Jan 1925 Bishop Georges Marcel Émile Nicolas Perron, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Djibouti
4 Mar 1925 Bishop Edmond-Marie-Henri AbeléBishop Emeritus of Digne (-Riez-Sisteron)
Youngest
26 Jun 1970 Bishop Olivier Michel Marie Schmitthaeusler, M.E.P.Vicar Apostolic of Phnom-Penh, Cambodia
20 Oct 1969 Archbishop David Thomas Daniel Macaire, O.P.Archbishop of Fort-de-France (e Saint Pierre), Martinique, Antilles
22 Nov 1966 Bishop Laurent Michel CamiadeBishop of Cahors
5 Nov 1966 Father Bertrand LacombeAuxiliary Bishop-Elect of Bordeaux (-Bazas)
15 Feb 1966 Bishop Dominique Marie Joseph Blanchet, Ist. del PradoBishop of Belfort-Montbéliard
13 May 1965 Bishop François Marie Pierre TouvetBishop of Châlons
13 Apr 1965 Bishop Jean-Philippe Nault, S.J.M.V.Bishop of Digne (-Riez-Sisteron)
19 Aug 1964 Bishop Vincent DollmannAuxiliary Bishop of Strasbourg
22 Jul 1964 Father Sylvain Jean-Luc BatailleBishop-Elect of Saint-Etienne
13 Nov 1963 Bishop Olivier Claude Philippe Marie LeborgneBishop of Amiens
31 Aug 1962 Bishop Nicolas Jean René BrouwetBishop of Tarbes et Lourdes
10 Mar 1962 Bishop Jean-Paul Vesco, O.P.Bishop of Oran, Algeria

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 25 May 2016