Catholic-Hierarchy DC

Belarus

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
1 Jun 1926 Archbishop Dominik HrušovskýApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
28 Aug 1940 Archbishop Agostino MarchettoSecretary Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
5 May 1945 Bishop Kazimierz Wielikosielec, O.P.Auxiliary Bishop of Pinsk
3 Jan 1946 Archbishop Tadeusz KondrusiewiczArchbishop of Minsk-Mohilev
23 Sep 1949 Bishop Aleksander KaszkiewiczBishop of Grodno
10 Jun 1952 Archbishop Ivan JurkovičApostolic Nuncio to Russian Federation
5 Nov 1952 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
15 Jul 1953 Archbishop Martin VidovićApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
31 May 1954 Bishop Władisław BlinBishop Emeritus of Vitebsk
7 Oct 1955 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Belarus
20 Sep 1957 Bishop Stanisław Dowlaszewicz Billman, O.F.M. Conv.Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
1 Jan 1960 Bishop Antoni DziemiankoBishop of Pinsk
4 Apr 1969 Bishop Iosif StaneuskiAuxiliary Bishop of Grodno
15 Feb 1970 Bishop Yury KasabutskiAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
18 Mar 1972 Bishop Aleh ButkevichBishop of Vitebsk

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 31 Mar 2014