Catholic-Hierarchy DC

Bosnia and Herzegovina

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
6 Jan 1983 Francesco Cardinal MonterisiArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
16 Jun 1985 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
6 Jan 1986 Bishop Franjo KomaricaBishop of Banja Luka
14 Jan 1990 Archbishop Želimir PuljićArchbishop of Zadar (Zara), Croatia
22 Sep 1990 Archbishop Giuseppe LeanzaApostolic Nuncio to Czech Republic
6 Jan 1991 Vinko Cardinal PuljicArchbishop of Vrhbosna {Sarajevo}
14 Sep 1992 Bishop Ratko PerićBishop of Mostar-Duvno (-Trebinje e Mrkan)
7 Jan 1994 Bishop Pero SudarAuxiliary Bishop of Vrhbosna {Sarajevo}
6 Jan 1997 Archbishop Luigi PezzutoApostolic Nuncio to Bosnia-Herzegovina
6 Jan 1999 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Croatia
28 Mar 2009 Bishop Berislav GrgićPrelate of Tromsř, Norway
23 Jan 2010 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait
18 Sep 2010 Bishop Marko Semren, O.F.M.Auxiliary Bishop of Banja Luka
2 Apr 2011 Bishop Tomo VukšićBishop of Bosnia and Herzegovina, Military
10 Dec 2011 Bishop Dražen KutlešaBishop of Poreč i Pula, Croatia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.9, 27 Jan 2014; data: 2 Mar 2014