Catholic-Hierarchy DC

Isidoro Cardinal Verga

Deceased

Cardinal-Bishop of Albano

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary


Events

DateAgeEventTitle
29 Apr 1832BornBassano Taverina, Italy
1859²26.7Ordained PriestPriest
29 Jan 187744.8AppointedPro-Secretary of the Congregation of the Council
30 Jul 187846.3AppointedSecretary of the Congregation of the Council
10 Nov 188452.5Elevated to Cardinal
13 Nov 188452.5AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
31 Jul 188553.3AppointedPrefect of the Apostolic Signatura
12 Nov 188856.5AppointedPrefect of the Congregation for Consultations of Regulars
1 Jun 189159.1AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
22 Jun 189664.1AppointedCardinal-Priest of San Callisto
1 Oct 189664.4AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
30 Nov 189664.6AppointedCardinal-Bishop of Albano
13 Dec 189664.6Ordained BishopCardinal-Bishop of Albano
10 Aug 189967.3DiedCardinal-Bishop of Albano

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Isidoro Verga:
Cardinal Isidoro Verga (born , died ) Cardinal-Bishop of Albano

  • a priest for 40.6 years
  • a bishop for 2.7 years
  • a cardinal for 14.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 43, and Page 47
  • b/c34: The Cardinals of the Holy Roman Church, 10 Nov 1884
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 54, and Page 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013