Catholic-Hierarchy DC

Bishop Domenico (Daniele) Tempesta, O.F.M. †

Deceased

Bishop of Troia


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1838BornSan Donato Val di Comino
Apr 185516.6ProfessedMember of Order of Friars Minor
15 Aug 186123.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
22 Dec 188244.3AppointedAuxiliary Bishop of Aquino, Sora, e Pontecorvo, Italy
22 Dec 188244.3AppointedTitular Bishop of Sura
31 Dec 188244.3Ordained BishopTitular Bishop of Sura
14 Mar 188748.5AppointedBishop of Trivento, Italy
4 Jun 189152.8AppointedBishop of Troia, Italy
23 Apr 189960.6DiedBishop of Troia, Italy

MicroData Summary for Domenico (Daniele) Tempesta:
Bishop Domenico (Daniele) Tempesta O.F.M. (born , died ) Bishop of Troia

  • a priest for 37.7 years
  • a bishop for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 530, and Page 567
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 569
  • c34: CB, 3 May 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,399

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013