Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Florentinus Sului Hajang Hau, M.S.F. †

Deceased

Archbishop of Samarinda


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1948BornTering
16 Feb 197627.2Ordained PriestPriest of Congregation of Missionaries of the Holy Family
5 Apr 199344.3AppointedBishop of Samarinda, Indonesia
21 Nov 199344.9Ordained BishopBishop of Samarinda, Indonesia
29 Jan 200354.1AppointedArchbishop of Samarinda, Indonesia
18 Jul 201364.6DiedArchbishop of Samarinda, Indonesia

MicroData Summary for Florentinus Sului Hajang Hau:
Archbishop Florentinus Sului Hajang Hau M.S.F. (born , died ) Archbishop of Samarinda

  • a priest for 37.4 years
  • a bishop for 19.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 139, Number 12,337

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013