Catholic-Hierarchy DC

Bishop Innocentius (Joannes Antonius) Stratman, O.C.D. †

Deceased

Titular Bishop of Aureliopolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1689BornHonningen
21 Nov 170819.5ProfessedMember of Order of Discalced Carmelites
3 Mar 173848.8AppointedTitular Bishop of Aureliopolis in Asia
14 Aug 174657.3Ordained BishopTitular Bishop of Aureliopolis in Asia
6 Jun 175364.1DiedTitular Bishop of Aureliopolis in Asia

MicroData Summary for Innocentius (Joannes Antonius) Stratman:
Bishop Innocentius (Joannes Antonius) Stratman O.C.D. (born , died ) Titular Bishop of Aureliopolis in Asia

  • a bishop for 6.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 15 Oct 2013